BUKOWIEC nad JEZIOREM SOLIŃSKIM

Wieś letniskowa położona przy małej obwodnicy bieszczadzkiej, w miejscu gdzie rzeka Solinka wpada do Zalewu Solińskiego. Otoczona lesistymi wzgórzami i pięknymi dolinami, pośród których można podziwiać niesamowite przełomy Solinki.

Bukowiec n/Soliną to miejscowość, która powstała na prawie wołoskim w dobrach Balów z Hoczwi pod koniec XV wieku. Do II wojny światowej była to wieś wielokulturowa, którą zamieszkiwali Rusini, Polacy, Żydzi i Cyganie.

Charakter miejscowości zmienił się w chwili powstania Jeziora Solińskiego. Z małej, zagubionej w górach wioski bojkowskiej Bukowiec stał się ośrodkiem wypoczynkowo-rekreacyjnym. Oprócz dwóch dużych obiektów wypoczynkowych powstały tu gospodarstwa agroturystyczne i pensjonaty, które usytuowane są w bocznej dolinie w kierunku G. Korbania. Woda, las i otaczające dolinę wzgórza zapewniają bliski kontakt z naturą sprawiając, że jest to wymarzone miejsce do rekreacji i uprawiania turystyki aktywnej.

Warto zobaczyć: niestety po powojennej pożodze i wysiedleniach mieszkańców niewiele pozostało tu śladów przeszłości. W centrum wsi zachowały się jedynie pozostałości podmurówki dawnej cerkwi, zbudowanej w 1865 r. z betonowymi schodami i ruiną mensy ołtarzowej. Obok znajduje się murowana, parawanowa dzwonnica. Na wyciągnięcie ręki jest tu za to przyroda, a leśne ścieżki wręcz zachęcają do spacerów. Można na przykład wybrać się w górę Solinki i podziwiać jej malownicze przełomy pod Kiczerą. Turystyka: powstało tu kilka ciekawych szlaków przeznaczonych dla turystyki pieszej i rowerowej. Przez górną część wsi przebiega pieszy szlak turystyczny (oznakowania w kolorze zielonym) wiodący z Zagórza przez Lesko, Polańczyk, Terkę na Krysową (840 m) skąd szlakiem koloru czarnego można dotrzeć na Połoninę Wetlińską. Z Bukowca przez Korbanię (894 m) i Przełęcz Hyrcza do Łopienki i parkingu w Polankach prowadzi ścieżka dydaktyczna oznakowana kolorem zielonym. Z usytuowanej na G. Korbania wieży widokowej rozciąga się przepiękna panorama na Jezioro Solińskie i Połoninę Wetlińską.

Ze szczytu Korbani można zejść ścieżką dydaktyczną do Przełęczy Hyrcza i udać się do zjawiskowej doliny dawnej wsi Łopienka. Stoi tam odbudowana murowana cerkiew, która jest dostępna dla zwiedzających przez cały rok. Latem odbywają się w niej nabożeństwa w dwóch obrządkach: rzymsko- i grecko-katolickim. Dla zaprawionych w długich trasach rowerzystów dostępny jest Szlak „Zielony Rower R 61 Greenway Karpaty Wschodnie” (znaki niebieskie) prowadzący w najdalsze zakątki Bieszczadów.

W okolicy: w sąsiedniej Górzance można podziwiać prawdziwą perłę sakralnej architektury, pięknie odrestaurowany drewniany kościół, z unikatowym rzeźbionym ikonostasem i ołtarzami.

W pobliskiej Terce zachowały się natomiast stare drewniane zagrody, zwane w tej części Karpat chyżami. Z Bukowca można również wyruszyć na trasy kulturowe: „Szlak Architektury Drewnianej” i „Szlak Ikon”, dzięki którym można odwiedzić drewniane cerkwie i kościoły, jakie zachowały się w Bieszczadach. Poszukiwaczy śladów dawnej kultury Łemkow i Bojków zaciekawią na pewno doliny dawnych wsi Łopienki, Radziejowej czy Tyskowej, gdzie zachowały się stare cerkwiska i cmentarze. Będąc w Bukowcu warto także odwiedzić niedaleki Polańczyk pełen klimatycznych kawiarni i galerii usytuowanych na skwerze zdrojowym. Tutaj znajduje się również zawsze otwarte dla pielgrzymów sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości z cudowną ikoną Matki Bożej z Łopienki. Nie sposób też pominąć największej w Polsce zapory wodnej w Solinie. Ciekawym miejscem jest Ekomuzeum „W Krainie Bobrów” z własną siecią ścieżek i tablic informacyjnych, prowadzących po wszystkich ciekawych i atrakcyjnych miejscach w okolicy jak na przykład: kamieniołom w Bóbrce, zapora wodna w Myczkowcach, rezerwaty krajobrazowe, kościół obronny w Uhercach czy „cudowne źródełko” w Zwierzyniu. Turystom, którzy wolą jednak chodzić własnymi drogami polecamy buszowanie po rozległych wodach zalewu, pełnych zatoczek i dzikich plaż, gdzie można wypocząć na łonie natury.